Diğer > Genel

Mail, Facebook ve Oyun Güvenliğiniz İçin Bilmeniz Gerekenler

(1/1)

Gökbörü:
Merhaba,

Son günlerde mail ve facebook hack olayları aşırı derecede artmıştır. Amacım sizleri bu tür bir olaya karşı bilinçlendirmektir. Vereceğim bilgiler aslında hepinizin bildiği ama gözden kaçırdığı bilgiler. İşte bugün bunların altını çizerek bahsedicez. Unutmayın ki mailin hacklenmesi demek, kiminizin kayıtlı oyununun hacklenmeside demek.

Hack yöntemlerini ve alınması gereken önlemleri tek tek belirteceğim.

1. Yöntem: En büyük açıklar Facebook'dadır. Mail adresinizi en çok tehlikeye sokan sosyal medya birimidir. Burada ki mail açığı şöyledir;

Şimdi facebook'da mail adresinizin gizliliğini ' Sadece Ben ' yapmadıysanız en büyük kurban sizsiniz demektir. Mesela bir çoğumuz facebook hesabımızın kayıtlı olduğu mail adresine pek giriş yapmayız. Ve bir çok mail desteği veren firma (Hotmail,yahoo v.s.) bir mail adresine 6 ay giriş yapılmakdıktan sonra mail hesabınızı sistemden otomatik olarak silmektedir. Bu da şöyle bir tehlike arz etmektedir. Aynı mail adresini tekrar alabilirsiniz demektir. Örneğin; benim facebook mailim 'facebookutku@hotmail.com' . Ben bununla facebook'a giriş yapıyorum diyelim. Bu mail adresine 6 aydan uzun bir süre girmezsem hesap silinecek ve aynı mail adresini kötü niyetli biri gelip hotmail üzerinden tekrar alıp, facebook üzerindende şifremi unuttum diyerek facebook hesabınızı izinsiz ele geçirebilir.

Bu yönteme karşı alabileceğiniz önlem ise, facebook mailinizin görünürürlüğünü ' Sadece Ben ' yapmanız ve ara ara bu mail adresine giriş yapmalısınız.

2. Yöntem: Bilirsiniz bazı mail sistemlerinde, yeni bir kişi listesi oluşturmak için facebook hesabınızdan kişileri aktarıyorsunuz. Örneğin yahoo ' nun mail sisteminde var. Resimde görüldüğü gibi;

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Şimdi daha net anladığınızı var sayarak devam ediyorum. Ve aktarımı gerçekleştirdikden sonra şu görüntülerle karşılaşıyorsunuz;

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Resimlerin Görüntülenmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Ve sizin kayıtlı mail adresinize bu şekilde ulaşıyor kötü niyetli insanlar. Buna karşı almanız gereken önlem ise gene, mail adresinizin görünürürlüğünü ' Sadece Ben ' yapmanız gerekmektedir.

3. Yöntem: Bir takım basit yazılımlar mevcut piyasada. Bunun en basiti şifre deneme programları. Şifre deneme programlarının çalışma pirensibi ise sadece sayısal olarak şifre deneme. Diyelim ki facebook ya da mail adresinizin şifresi sadece rakamlardan oluşuyor. O zaman hacklenmeyi hak ediyorsunuz demektir. Küçük yaşta bir çocuk bile sizi hackliyebilir. Çünkü google'a facebook şifre kırma ya da mail adresi şifre kırma yazdığınızda 1000'in üzerinde sonuç çıkıyor ve en az bunların 500'ü şifre deneme programlarında oluşuyor.

Bu yönteme karşı almanız gereken önlem ise şifrenizi harf ve sayılardan oluşturmaktır. Şifrenizde kullandığınız harfleri ise büyük harf ve küçük harf olarak ayırırsanız şifrenizin kırılması daha zorlaşır.

Şuan ki güncel açıklar bunlar arkadaşlar. Yeni ve tehlike arz eden hack yöntemleri çıktığında sizi gene buradan bilgilendireceğim. Umarım sizlere faydalı olabilmişimdir.

İyi forumlar.FurkanCeylan:
Supercell bu konu hakkında önlem aldığını ve polise başvurduğunu belirtti.

Kaynak: Linklerin Görülmesine İzin Verilmiyor. Üye Ol ya da Giriş Yap

Gökbörü:
Supercell'in oyun hesaplarınında pek güvenliği yok bu kesin. Çünkü oyunun birden fazla arayuzu var. Bu da birden fazla oyunun açığı olduğunun belirtisidir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Sitemap 
Tam sürüme git